Що таке вібриси і навіщо вони потрібні кішкам

Як вибрати сухий корм для котів


Що таке вібриси і де вони знаходяться.

Вібриси це не тільки вуса.

Багато хто вважає, що вібриси – це котячі вуса, а головна їх функція допомагати кішці краще розпізнавати запахи. Насправді вібриси – це рецептори які в процесі еволюції набули вигляду довгих волосків. Вони виконують роль додаткового органу дотику. Найдовші та найчутливіші вібриси у кішки розташовані в чотири ряда над верхньою губою – ті самі так звані “вуса”. Довгі волоски на підборідді, щоках та над очима теж є вібрисами й виконують ту саму функцію, що й “вуса” – фіксують найменші зміни навколишнього середовища включаючи й зміну атмосферного тиску. Крім мордочки вібриси є на вухах й на усьому тілі кішки. Якщо ви уважно подивитесь на котячу шубку, то побачите волоски, що вибиваються із рівної поверхні хутра. Вони м’якші ніж вуса і не такі чутливі.

Для чого кішці потрібні вуса… вібриси.

Вібриси – це навігаційна система кішки.

Вібриси є неймовірно чутливими. Вони вловлюють повітряні потоки, які відбиваються від предметів, що стоять поблизу. Саме це допомагає кішці визначати розташування предметів та обходити перешкоди навуть у повній темряві. Нервові імпульси від вібрисів потрапляють у мозок тварини тим самим шляхом що й від очей. Мозок додає сигнали отримані від очей та від вібрисів та створює тривимірну картину оточуючого середовища. Якщо освітлення слабке, то очам кішки важко фукусуватися на об’єктах, які знаходяться на не великій відстані. Саме тут у пригоді стають вібриси, які допомагають кішці отримати інформацію, якої не вистачає.
Ще одна функція вібрис – захисна. Якщо легенько торкнутися вібрис, то кішка прикриє очі. На полюванні це дуже важливих рефлекс для хижака, який підкрадається до здобичі не зводячи з неї очей і одночасно долає перешкоди: кущі, огорожі або пролазить у вузькі нори. На полюванні вібриси кішки витягнуті вперед, з їх допопогою вона вловлює найменший шурхіт. Шевелячи вусами кішка визначає швидкість та напрямок вітру, це дозволяє їй скорегувати положення тіла та силу поштовху для стрибка. Коли здобич піймана і кішка не бачить її бо тримає в зубах, вуса допомагають контролювати поведінку жертиви.
Коли кішка “знайомиться” з новим предметом, то підходить до нього направивши вуса вперед. Щоб визначити розмір отвору, через який збирається пройти, кішка розтягує вуса у різні сторони. Є думка, що відстань між кінчиками настовбичених у протилежні боки вусів відповідає ширині тулуба кішки. Таким чином вона орієнтується чи пройде її тіло через отвір слідом за головою чи ні.
Вібриси є індикатором котячого настрою. Якщо кішка у доброму гуморі, їй цікаво і вона налаштована на спілкування – вібриси спрямовані вперед. Агресивно налаштована кішка притискає вібриси до мордочки.
Вібриси на тілі кішки допомагають їй визначити до якої частини її тіла і яким чином торкнулися і приємним чи небезпечним був цей контакт. Коли ви гладите кішку по шерсті, ви торкаєтесь вібрисів і цей контакт кішка вважає приємним. Якщо ваша рука змінить напрямок руху на протилежний, то ризикуєте бути подряпаним чи покусаним. Бо електростатичні розряди які виникли від тертя вашої руки та котячої шерсті спричиняють дискомфорт вібрисам.

Що буде, якщо кішка втратить вуса.

Вібриси – це навігаційна система кішки. Кішка у якої пошкоджені вібриси втрачає здатність до точної орієнтації у просторі. Вона буде наштовхуватись на перешкоди, може отримати травму через не точний стрибок або опіки бо не зможе визначити температуру пердмету чи їжі.
Проте, у сфінксівукраїнських левкоївкорніш-рексів та девон-рексів вібриси дуже коротенькі закручені або й зовсім відсутні але це жодним чином не відображається ні на поведінці, ні на мисливських здібностях цих кішок.
Якщо вібриси в вашої улюблениці були сильно пошкоджені, то необхідно до повного їх відновлення у жодному разі не випускати кішку на вулицю і уважно стежити за нею вдома.
Вібриси протягом життя кішки замінюються. Цілком нормально, якщо періодично ви будете знаходити один або два вуса “загублені” кішкою. Але, якщо вібриси почали ломатися чи їх кількість різко зменшилась – це вагомий привід відвідати ветеринара.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *