Годування кішок натуральною їжею.

Харчування кішок повинно бути збалансованим.

З основними правилами годування кішок ви уже ознайомились раніше, наразі прийшов час поговорити детальніше про годування кішок натуральною їжею.

Необхідною умовою здоров’я будь-якої тварини є надходження у її організм з їжею чотирьох важливих компонентів: білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мікроелементів. нестача чи надлишок будь-якого з них призводить до порушення обміну речовин і спричиняє величезну шкоду здоров’ю. Наприклад, якщо є нестача білків, то сповільнюється регенерація клітин. А це означає, що тварина буде повільніше рости, швидше старітиме, у неї будуть проблеми із легенями, так як легеням для нормального функціонування білки потрібні постійно. Слідом за легенями з’являться проблеми з серцем, шкірою та шерстю, з очима та шлунково-кишковою системою. Якщо у харчуванні тварини є надлишок жирів, то є ризик виникнення ожиріння із відповідними ускладненнями. При нестачі вітамінів та мікроелементів спостерігатиметься втрата зору, “куряча сліпота”, якщо надходить недостатньо вітамінів А і Б, рахіт – недостатньо вітаміну Д, ламкість кісток та м’язова дистрофія, якщо недостатньо кальцію. Як бачите, наслідки можуть бути дуже серьйозні.
Тому при годуванні основна умова, щоб з їжею кішка отримувала повний набір усіх необхідних поживних речовин. Годування кішки натуральною їжею повинно відтворювати ідеальний природний раціон тварини. У природі кішка харчується дрібними гризунами, птахами, плазунами, та іноді комахами, як бачимо раціон восновному складається з м’яса. Вітаміни, амінокислоти, мінеральні речовини та клітковина, які містяться в овочах та злаках, котам теж необхідні от тільки ферментів, щоб перетравлювати їх організм котів не виробляє. Звідки ж коти їх отримують? Річ у тім, що здобич коти їдять цілком, таким чином, з’ївши мишку кішка отримує комплексний обід: м’ясо, субпродукти та ферментовані злаки чи сирі овочі якими раніше поласував гризун.
Періодично коти їдять траву, але не для того, щоб втамувати голод. Трава допомагає виводити з шлунку шерсть, яка постійно потрапляє туди коли кішка вмивається.

Переваги натуральної їжи:

  1. Дієту та раціон кішки можна легко корегувати.
  2. Ви впевнені у якості продукту, бо точно знаєте, що у їжі немає консервантів, шкідливих компонентів, підсилювачів смаку та запаху.
  3. Натуральна їжа містить в рази більше води – тому пити кішка буде меньше, а отже міняти воду треба рідше.
  4. Тварини, яких годують натуральними продуктами живуть на 30% довше і мають міцніше здоров’я.

Недоліки натуральної їжи:

  1. Натуральну їжу треба готувати й готувати окремо. Не рекомендується давати постійно, наприклад сире м’ясо – сучасний санітарний контроль не гарантує відсутність у ньому яєць паразитів.
  2. Розрахувати кількість того чи іншого продукту, щоб тварина отримала всі необхідні поживні речовини дуже складно.
  3. Так як термічно оброблена їжа втрачає багато вітамінів необхідно додавати вітамінні препарати.
  4. Необхідно уважно слідкувати за якістю продуктів. Недоїдки з вашого столу – це не натуральна їжа, а недоїдки.
  5. Щомісяця необхідно проводити контроль за здоров’ям кішки, а також профілактичну дегільментизацію.
  6. Натуральну їжу необхідно прибирати максимум через 30 хвилин після того, як кіт поїв. Якщо ви вважаєте, що за пару годин їжа не зіпсується, то дуже сильно помиляєтесь. Вчасно не прибрані залишки натуральної їжи є однією з найчастіших причин харчових отруєнь котів.
  7. Коти дуже перебірливі. Якісь із них не люблять каші, а якісь молочні продукти, знайти заміну нелюбимому продукту буває досить складно.
  8. Їжа яку ви для кішки готуєте частіше за все м’яка або пастоподібна. Для зубів та ясен кота це не добре. Кішка – хижак і повинна гризти, жувати, розривати їжу.
  9. Якісна їжа коштує дорого, тому годування натуральною їжею коштує дорожче ніж кормом преміум чи навіть суперпреміум класу.

Продукти якими можна годувати кішку:

М’ясо сире. Біле куряче м’ясо, індик, телятина, яловичина, крльчатина. М’ясо попередньо виморожують у морозилці 5 діб. Розморожений продукт можно обварити окропом 30-40 секунд. Іноді сире можно заміняти вареним. Але  не забувайте, що варене м’ясо містить меньше корисних речовин, які необхідні кішці для здорового повноцінного життя. М’ясо та інші продукти тваринного походження повинні становити в раціоні кішки 60-70%

Субпродукти. (печінка легені, нирки, серціе, шлунки) – не частіше раза на тиждень. Ці продукти використовують для того, щоб урізноманітнити меню тварини. Воним містять велику кількість з’єднувальної тканини, яка погано засвоюється організмом кішки.

Яйця та риба – раз на тиждень не частіше. Якщо у вас кіт, а ще й кастрований, тоді рибу виключіть з раціону зовсім, так як ризик сечо-кам’яної хвороби збільшується у 9-10 разів.

Крупи: рис (можна неочищений, бо там є вітамін В12), гречку коти добре їдять у вигляді м’ясної каші.

Кисломолочні продукти: можно усі за вийнятком жирної сметани., ряженки, жирного сиру та цільного молока. Взагалі після 3-х місячного віку молоко коти засвоюють дуже погано. А ось нежирний кефір, йогурт без наповнювачів нежирний, сметану нежирну – їдять із радістю, але знову ж таки не частіше ніж раз на тиждень.

Овочі та фрукти. У невеликих кількостях перетерте яблуко та моркву обов’язково давайте.

Рецепт суміши для натурального годування кішки.

Хоча, як вище написано, основним в раціоні кішки повинно бути м’ясо, проте тільки м’ясом кішку годувати не можна. Організму кіщки також потрібні овочі. Їх додають подрібненими у невеликій кількості сирими чи вареними. Звісно, що в чистому вигляді овочі та злаки ви кішку їсти не змусите, тож доведеться готувати суміші. Їжу можна приготувати із запасом, заморозити у морозилці у порційних пакетах. Так ви зможете зекономити час. Але не забувайте, що їжа яку даєте кішці повинна бути кімнатної температури. Заморожену їжу, так само як і гарячу, кішці давати не можна!

Власне сам рецепт суміші:

  1. М’ясо (попередньо пообрізайте весь жир)  або субпродукти 50-60% перекручуєте на м’ясорубці.
  2. Овочі 10-15% (будь-які крім картоплі та баклажан варені чи сирі) подрібнюєте у блендері в пьюре.
  3. Крупи 10-20% проварені.
  4. Курячі шиї та голови 15-20 % без шкіри, дрібно перекручені на м’ясорубці.

Наступні продукти можна додавати після розморожування, безпосередньо перед тим як годувати кішку

5. Яйця перепелиці 10-15% не частіше 1-2 раза в тиждень .

6. Оливкова олія або риб’ячий жир 5 мілілитрів на 1 килограм суміши

7. Морська капуста (ламінарія) 10 грамів на 1 кг суміши. Її треба подрібнити як мога дрібніше. Деяким тваринам вона не подобається, тож якщо ваша кішка категорично проти її – цей компонент не додаєте.

Змінюйте складові у рецепті, не годуйте кішку одноманітно, але слідкуйте за харчовими вподобанніми вашої киці. Якщо якісь із інгридієнтів їй не подобаються віключіть їх із раціону.

Які продукти кішкам їсти не можна.

  1. Свинина та баранина, готовий фарш зі специями.
  2. Смажена та жирна їжа.
  3. Копчені ковбаси та риба.
  4. Кістки – прошкоджують кишківник та викликають кровотечу.
  5. Баклажани – вони для кішок отрута!
  6. Змішувати сухий корм та натуральну їжу. Існує думка, що мішати натуральну їжу та сухий корм шкідливо для здоров’я кішок. Сухий корм – збалансоване харчування. при змішаному годуванні тварина ризикує набрати зайву вагу, і врезультаті цього отримати проблеми з серцем, нирками, сечостатавою сиситемою. Крім того для перетравлення натурального корму та сухогопотрібні різні ферменти в різній концентрації. Годування разом натуральною їжею та сухим кормом просто знищить шлунок кішки. Так це чи ні наукового підтвердження чи заперечення нема.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *