Граючись з вами кішка грає у полювання.
Зазвичай ці помилки роблять господарі кішок чи їх діти, коли граються з твариною. Гра – один із видів спілкування і, на жаль, саме під час гри господарі часто роблять помилки, які можуть викликати не тільки небажану поведінку кішки, а й закріпити деякі погані звички тварини.
Перша помилка полягає у тому, що кішка і людина грають у різні ігри. У що грає людина, нехай досліджують та визначають психологи, а ми з вами давайте зосередимось на кішці. Кішка грає у полювання. А котяче полювання – це спринтерське переслідування, а потім несамовита боротьба зі здобиччю.
Друга помилка полягає у тому, що у грі відсутні правила, які прийнятні й зрозумілі не тільки вам, але й кішці. Ця помилка є наслідком першої. На щастя, ми з вами вже знаємо, у яку гру грає кішка, а отже можемо сформулювати правила, яких варто дотримуватись. Правил усього п’ять і вони дуже прості.
Правила безпечної гри із кішкою:
- Рука – не іграшка! Звичайно, весело дивитись, як кішка реагує на те, як ви ворушите пальцями, але як це виглядає з точки зору кішки? А з точки зору кішки ви тільки-но дали їй зрозуміти, що кусати людину – це прийнятна поведінка. Коли кішка розуміє, що під час гри кусати вас можна, вона робить висновок, що укуси – це прийнятна й ефективна форма спілкування. Кішки – дуже розумні тварини, тож не дивуйтеся, якщо ваш вихованець почне використовувати нові знання для того, щоб привернути вашу увагу, отримати ласощі чи навпаки, вимагаючи дати йому спокій. Ваші руки мають у кішки асоціюватись тільки з пестощами, ніжним погладжуванням і безпекою. Якщо вона сприйматиме їх як іграшку, це може призвести до травм. Так само як вас вона почне кусати й інших членів вашої родини.
- Не використовуйте ваші руки, щоб повалити кішку на спину або щоб боротися з нею! Це доповнення до попереднього правила. Ви можете отримати серйозні травми, якщо дозволите собі таку поведінку. З точки зору кішки це нечесна гра, яка дуже схожа на бійку, тому не дивуйтеся, якщо кішка сприйме вас як суперника і почне оборонятися з усих сил. Кішки – не собаки, для кішки поза пузом до гори є оборонно агресивною. Знаходячись у такій позиції, вона може найбільш ефективно оборонятися, використовуючи і зуби, і кігті. Ви ж ризикуєте бути не тільки покусаним, але й подряпаним. Зважайте також на те, що кішка може раптом вирішити продовжити бійку, коли ви вже відступили.
- Дайте кішці відчути перемогу! Хіба може бути щось сумніше за гру, де нема найменшого шансу перемогти? Якщо ви махаєте іграшкою навколо кішки, але тримаєте її поза межами досяжності, то така гра викличе розчарування. Тварина має отримати від гри фізичну та психологічну винагороду. Якщо вона бігає, стрибає, наздоганяє й ловить іграшку, але не отримує шансу схопити її, то така гра не принесе їй нічого, крім фізичної втоми та розчарування. Тому лазерні іграшки, які зараз є дуже популярними, не той варіант на якому варто зупиняти вибір. Так, це дуже зручно сидячи на доному місці спрямовувати світло по усій кімнаті, але кішка від такої гри не отримує морального задоволення, бо не може схопити здобич. Навіть якщо їй вдається наступити лапою на світло, вона зрозуміє, що під нею нічого нема й залишиться розчарованою. Річ у тім, що у кішок є кистьові вібриси на передніх лапах, з допомогою яких кішка дізнається, про те що успішно схопила здобич і чи рухається ця здобич, чи ні. Тому для вашої кішки надзвичайно важливо схопити “здобич” під час гри. Дайте кішці можливість вполювати іграшку, нехай вона відчує, як здобич ніби-то рухається й намагається вирватися з її лап. Ближче до завершення гри рухайте іграшку повільніше і, врешті, дозвольте кішці зробити останнє коронне захоплення здобичі. Пригостіть вашу улюбленицю чимось смачним, імітуючи бенкет після успішного полювання.
- Розмахувати іграшкою перед мордою кішки – погана ідея! Мисливський інстинкт кішки спрацьовує, коли здобич рухається від кішки або впоперек її поля зору. Якщо здобич рухається в сторону кішки, це збиває її з пантелику і викликає бажання захищатися. Рух у напрямку кішки нагадує пересування супротивника, а не здобичі.
- Не припиняйте гру раптово! Зовсім неважливо, скільки часу триватиме гра, головне, щоб ближче до завершення темп її поступово знижувався. Це необхідно, щоб кішка мала час заспокоїтись та відчути, що полювання успішно завершено. Якщо гру припинити раптово, кішка почне сама себе розважати і хто зна, що вона обере собі за іграшку.