Надлишкова вага – це проблема не тільки людей але й домашніх улюбленців. Кішки, яких утримують у квартирах на відміну від своїх диких родичів їжу отримують якісну і висококалорійну, регулярно і без фізичних зусиль. Як правило вони кастровані чи стерилізовані, на вулиці не гуляють а на ігри з ними у господарів часто просто не вистачає часу через велику зайнятість. Все це разом призводить до появи у домашніх улюбленців надлишкової ваги та розвитку ожиріння. Наразі, більше 40% домашніх кішок мають надлишкову вагу.
Надлишкова вага не є ознакою доброго здоров’я.
Є багато факторів які сприяють розвиткові ожиріння у кішок. Найбільш вагомими з них є:
Про те що ожиріння зменшує тривалість життя відомо мабуть усім. Тваринам із надлишковою вагою важче проводити клінічне обслідування, складніше провести різноманітні лікувальні та діагностичні процедури, у них більший ризик при застосуванні загальної анестезії, збільшується тривалість оперативних втручань та підвищується ризик ускладнень після їх проведення.
Кішки із надлишковою вагою мають схильність до хронічних хвороб внутрішніх органів на відміну від тварин із нормальною масою тіла.
Хвороби які асоціюються із ожирінням
Порушення обміну речовин:
Ендокринопатії:
Ортопедичні хвороби:
Хвороби серця та органів дихання:
Хвороби сечостатевої системи:
Функціональні порушення:
Надлишковою вважають масу тіла, яка перевищує ідеальну на 15-20%. Якщо перевищення складає 30-40%, то це вважається ожирінням.
Основна проблема полягає у тому, яким чином визначити чи є перевищення ваги і на скільки вона перевищена у окремо взятої тварини. Річ у тім, що для кішок не існує формули розрахунку ідеальної маси тіла за їх розмірами. На практиці це не означає, якщо у стандарті породи написано, що кішка важить 5 кг, то це саме та вага яка є ідеальною для абсолютно усіх представників цієї породи і вашого кота у тому числі. Тому не варто робити висновки орієнтуючись на результат зважування тварини співставляючи його із стандартом чи іншим джерелом інформації. Зважування проводити необхідно для контролю зміни маси тіла тварини. А от висновки чи є у вашого улюбленця зайва вага чи ні може зробити тільки ветеринарний лікар.
У ветеринарних клініках для оцінки вгодованості кішок та величини жирових відкладень у них використовують два методи: оцінку вгодованості у балах та морфометричні заміри.
Оцінка вгодованості у балах.
Цей спосіб є найпростішим. Використовують 5-и й 9-и бальні шкали. Де 3 та 5 балів відповідно є ідеальною вгодованістю. Але цей спосіб не є точним – це швидше субєктивна оцінка зовнішнього вигляду тварини.Таблиця оцінки вгодованості за 5-и бальною шкалою. Три бала -це ідеальна кондиція кішки.
Морфометричні заміри.
Це заміри окружності різних частин тіла. У кішок вимірюють окружність грудної клітини на рівні 9-го ребра. Також вимірюють індекс тазової кінцівки – відстань від колінної чашечки до бугра п’яточної кістки.
Відсоток жирових відкладень розраховують за формулою:
1,5х(окружність грудної клітини – індекс тазової кінцівки)/9х100%
Якщо результат більше 30%, то маса тіла тварини більша за допустиму.
Дієта і фізична активність допоможуть вашому улюбленцеві позбутися зайвої ваги.
Перш за все усвідомте, що для тварини надмірна вага, так само як і для людини, не є ознакою доброго здоров’я, а знижена активність – не є проявом спокійного, лагідного характеру. Успіх лікування залежатиме не тільки від вашої дисциплінованості, програми зменшення ваги кішки повинні дотримуватися усі члени родини. Щоб досягнути бажаного результату необхідно розуміти, що процес зниження ваги є повільним та складним як фізично так і емоційно. Тому необхідно проявити рішучість, терпіння та наполегливість і діяти планомірно.
Після встановлення діагнозу та призначення дієти необхідно переглянути раціон і зменшити його калорійність. Але навіть гіпокалорійне харчування повинно бути збалансованим, вміст незамінних амінокислот у раціоні повинен залишатися у нормі, а от кількість жирів треба зменшити. Тоді при зменшенні маси тіла тварина буде втрачати жир а не м’язи. Тому використовуйте корма з великим вмістом протеїнів та клітковини і мінімальною кількістю крохмалю.
Основні принципи програми зниження ваги кішки:
Щоб попередити ожиріння у кішок достатньо дотримуватись кількох простих правил:
І останнє, будьте дисциплінованим та відповідальним господарем і тоді вам вдасться уникнути багатьох неприємних наслідків пов’язаних із надмірною вагою вашого вихованця та значно збільшити тривалість та якість його життя.
Наші партнери Елітстелі натяжні стелі в Киеві.
Сайт про собак Собакоманія