Кастрація – що треба знати -

Кастрація – що треба знати

Плюси та мінуси кастрації.

Щоб зважено прийняти рішення необхідно для початку зважити всі плюси та мінуси.

Плюси кастрації:

Якщо вагаєтесь зважте всі за і проти.

1. У кастратів гормональний фон постійно на одному рівні. Відповідно, поведінка передбачувана та нема спалахів агресивності. Тварина стає мирною та спокійною.
2. Кастрований кіт не мітить територію тому, що рівень тестостерону у нього нижче ніж звичайно то й територіальний інстинкт притупляється. Але якщо ваш кіт до кастрації спарювався, то операція не дасть гарантії відсутності міток. Він може продовжувати мітити, але мітки вже будуть з меньш інтенсивним запахом.
4. Кастровані тварини живуть довше, бо гормональний фон у них стабільний. Бо як відомо саме гормональні сплески виснажують організм.
5. Кастрація знижує ризик виникнення ряду серйозних хвороб таких як простатит, аденоми статевих залоз, інфекції статевих органів і повністю виключає де-які інші захворювання.
6. Кастрація береже психіку тварини, тому, що під час гормональних сплесків нервова напруга дуже сильна, а відсутність партнерки для спарювання негативно впливає на функціонування центральної нервової системи кота.
7. У березні тварини рвуться назовні тому збільшується смертність домашніх улюбленців від падіння з вікон/під колесами машин/в бійках.

Але якщо добре подумати, то із усіма “негативними наслідками” некастрованої тварини можна боротися та миритися.

Мінуси кастрації:

Найнебезпечніший наслідок кастрації – ожиріння. Але, якщо уважно слідкувати за вагою тварини його можна уникнути.

1. Головний мінус – ожиріння. Нащастя, після кастрації тварина не завжди стає лінивою і огрядною. Насправді все залежить від господаря. Вам доведеться дотримуватись дієти та режиму харчування при годівлі кота і постійно слідкувати за вагою тварини.
2. Сечо-кам’яна хвороба. Кастрація дійсно збільшує ризик виникнення цієї хвороби, але сечо-кам’яна хвороба може розвинутись у будь-якої тварини із порушенням обміну речовин. Думка, що сечо-кам’яна хвороба виникає саме внвслідок кастрації не вірна! Тому у виникненні сечо-кам’яної хвороби у 90% випадків винні господарі тварини!
3. Підвищується ризик серцево-судинних захворювань. Але тільки якщо тварина страждає на ожиріння. Загалом саме ожиріння викликає цей ризик а не кастрація.
4. Кастрація не складна операція, але це операція. Ваш кіт отримає наркоз, антибіотики та протизапальні препарати. Якщо виявиться, що у вашого кота алергія на якийсь із перерахованих препаратів їх доведеться підбирати індивідуально або зовсім відмовитись від операції.
5. Після операції тварину необхідно перевести на інший корм. Взагалі раціон доведеться поміняти. Необхідно також буде періодично давати спеціальний корм для профілактики утворення каменів у нирках та сечовому міхурі.

Ускладнень після операції можна уникнути якщо притримуватись правильного раціону та ретельним доглядом за твариною.
Як бачимо є свої плюси й мінуси у обох рішень.

Якщо ви прийняли рішення каструвати кота.

Коли каструвати.

Перед операцією ветеринар завжди проводить повне обстеження тварини.

Наразі є два підхода стосовно часу кастрації кота. Перший – провести операцію до настання статевого дозрівання. Цього підходу дотримуються у багатьох західних країнах. В Україні у більшості ветеринарних клінік дотримуються класичного підходу і призначають операцію тільки після того як тварина досягне статевої зрілості.
Статева зрілість у котів настає у шість місяців, іноді у 7-8, а у деяких порід у 10 і пізніше.
У будь якому випадку операцію призначає ветеринарний лікар після повного огляду тварини. Дуже добре, якщо до цього часу ви зробили котові усі необхідні щеплення і уже достатньо довго спілкуєтесь із ветеринаром, який буде робити операцію.

Де робити операцію.

У ветеринарній клініці. Обирайте не ту, яка найближче, а ту у якої найкращі відгуки і де є передопераційна консультація і кваліфіковані лікарі. В ідеале це та клініка де вашому котові раніше робили щеплення і де його уже оглядали.

Як проходить операція, на скільки вона складна і як довго триває.

Операція не складна, не травматична й триває 10-20 хвилин.

Якщо ваша тварина щеплена, то дорога до ветклініки цілком безпечна, а якщо ні, то ви ризикуюте його життям весь час і у будь-якому приміщенні. Після операції всі рани оброблені і ризик підхопити інфекцію мінімальний.
Перед операцією неможна годувати тварину! Останній раз годувати кота можна не пізніше ніж за 8 годин до операції. Також зменшіть кількість води.

У клініці кота оглядає лікар. Якщо тварина здорова, то операція відбудеться. Якщо ви маєте підозру на алергічну реакцію свого улюбленця на наркоз чи знеболююче, то спочатку візьмуть аналіз крові на алергію, або введуть невелику кількість слабоконцентрованого розчину наркозу. Якщо є алергія, то через 5-10 хвилин почнеться слабка алергічна реакція (у місці уколу почервоніє шкіра, кіт почне чечатися). У цьому випадку котові введуть речовину, яка блокує дію наркозу. Далі наркоз будуть підбирати з допомогою аналізу крові. Нащастя алергія на наркоз у тварин зустрічається дуже рідко.
Котові дають наркоз.
Зазвичай при кастрації роблять неглибокий наркоз, бо операція не складна, триває не довго і пошкодження не великі. Йому вводять седативну речовину (найчастіше ксилазин), яка вводить його у глибокий сон, розслаблює м’язи і сильно знижує больові відчуття. Кіт стає схожий на паралізованого й вивалює язика.
Кота відносять у операційну. В операційній лікар обробляє операційне поле дезинфікуючим засобом. У місці розрізу зголюють шерсть щоб вона не потрапила у рану. Після цього роблять місцеву анестизію. Це роблять завжди й в обов’язковому порядку, так як ксилазин не дає 100% знеболення. Через 5 хвилин після місцевого знеболення починають операцію.
Лікар скальпелем розсікає шкіру мошонки та оболонки сім’яник, виділяє сім’яний жгутик із судинами та нервами, перев’язує та пересікає його, а потім видаляє яєчко. рану не зашивають, бо м’язи мошонки одразу скорочуються, а розріз не перевищує 5 миліметрів. Розріз ретельно обробляють антисептиком.
Вся операція триває 10-20 хвилин.
Вам повертають кота.

Чому не застосовують глибокий наркоз.

Глибокий наркоз це дуже сильний стрес для організму. Його застосовують для проведення складних операцій на внутрішніх органах. тут же розрізають тільки шкіру та з’єднувальну оболонку. Розрізи роблять дуже малі, тому і біль не дуже сильний. Також нема великих пошкоджень і кровотечі, бо сім’яний канатик, нерви та судини одразу стискаються м’язами. Тому місцевого наркозу для проведення кастрації цілком достатньо. Седацію роблять бо тварина може налякатися і смикнутись і сама собі нашкодить.
Якщо проводити паралелі із людиною, то за рівнем складності та болючості цю операцію можна порівняти із розрізом нагноєння чи видалення зуба. Тому глибокий наркоз не потрібен.

Як доглядати за котом після кастрації.

Після операції кім може проспати майже добу – це нормально.

Зазвичай кіт оговтується від операції за два дні.
Перші півгодини кіт виглядатиме як ганчірочка із висолопленим язиком. Язик треба періодично заштовхувати у писок, щоб не пересихав. Якщо очі відкриті – треба буде іноді закривати повіки, щоб очі не перисихали.
Ветеринар може ввести тварині блокатор седативної речовини, щоб кіт швидше прийшов до тями.
Приблизно через півгодини-годину – кіт опритомніє й почне вяло смикатись. Це може виглядати моторошно, але лякатися не варто. Це відбувається тому, що першими від наркозу відходять моторні зони кори головного мозку і відсилають сигнали тілові кота почати перевіряти м’язи. Під час цієї фази кіт може посмикуватися й вести себе дивно. Через півтори-дві години починається те що можна назвати “бігунець”. Кіт буде активно повзати, ходити, стрибати чи бігти. Бігунець також цілком нормальне явище. Такий сплеск активності триває годину або півтори години.
Після бігунця можливі два варіанта розвитку подій:

  1. кіт довго вилизуватиметься і лежатиме витріщаючи очі;
  2. кіт вилизуватиметься хвилин десять, а потім засне.

У будь-якому випадку, через чотири години після операції кіт засне і проспить майже добу. Він зрідка просипатиметься, щоб поїсти та сходити у туалет.

Поради по догляду:

  1.  Не кладіть кота на диван, крісло чи стілець. Постеліть щось тепле на підлогу і розташуйте там кота. Кілька годин після наркозу у кота будуть проблеми із координацією руху і він може впасти й травмуватися. Тож краще, якщо він спатиме на підлозі, але у теплі.
  2. Коли кіт буде вилизуватися проконтролюйте, щоб він не гриз рану. Нащастя таке трапляється дуже рідко.
  3. У легко достіпному для кота місці поставте миску з водою. Він може відчувти спрагу й часто пити.
  4. Приберіть із лотка наповнювач на дві-три доби. Покладіть замість ного спеціальні пеленки чи просто газету.

Додатково обробляти рану немає необхідності. Цілком достатньо того, що кіт вилизується. Якщо з якоїсь причини він цього не робить, то два-три рази на день вам доведеться протирати вологим ватним диском відпвідне місце.
Як правило через дві доби ранки майже повністю загоюються і в котячий туалет можна буде повернути наповнювач.

Ще кілька порад:

  1. Після операції годувати кота можна не раніше ніж через 7-8 годин. Воду можна дати – через 3-4 години.
  2. Після операції можливе нетримання сечі. Це минеться через добу, але до загоєння ранки кота мити не можна. Тому протирайте тварині забруднену частину тулуба вологою серветкою.
  3. Місяць або два після операції необхідно буде потримати кота на дієті. Зазвичай це корм для кастрованих тварин. Дієту призначає ветеринар залежно від стану здоров’я тварини.
  4. Ваш улюбленець може бути пригніченим після операції тому придяляйте йому більше уваги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *