Коли відомий аукціонний дім Sotheby’s виставив на продаж картину австрійського художника Карла Калера з інтригуючою назвою “Коханці моєї дружини”, то розраховував що її куплять у кращому випадку за 300 тисяч долларів. До початку аукціону картина була відома крім незвичної назви дуже великими розмірами 178х258 см та вагою 103 кг. Організаторам аукціону навіть довелось додатково зміцнити стіну, щоб вона витримала вагу полотна.
Проте, 3 листопада 2015 року за картину відчайдушно вели торги кілька учасників, які швидко подолали відмітку у 300 тисяч. Остаточна вартість картини сягнула 826 тисяч доларів, новий власник картини не захотів відкрити своє ім‘я.
Чому ж продаж цієї картини на аукціоні, де твори мистецтва продаються постійно, став сенсацією?Коханці моєї дружини. холст, олія 1891р. художник Карл Калер
Річ у тім, що на картині Калер зобразив 42 ангорські кішки. Власницею тварин і замовницею картини була Кейт Бердсолл Джонсон. Ця багата пані займалась благочинністю та колекціонувала твори мистецтва. Калер приїхав до Сан-Франциско у 1891 році де й познайомився з пані Джонсон.
У 1880 році мандруючи Європою черговий раз Кейт побачила ангорських кішок. Вона не змогла встояти перед їх красою та грацією. Тож за кілька років у її домі з‘явилась величезна кількість ангорських кішок найрізноманітніших забарвлень
Пані Бердсолл запросила Карла Калера до себе у гості у заміську резиденцію Buena Vista. Заради цього візиту Калер відмінив поїздку до Йосемітського національного парку куди збирався, щоб малювати природу. Художник піддався магічній чарівності кішок та й гонорар за майбутню картину йому був обіцяний досить солідний 5000 доларів (зараз це було б 130 тис доларів). Слід зазаначити, що до початку роботи над картиною для Кейт художник кішок не малював, він заробляв на життя зображаючи скакових коней та сцени австралійського дербі, тому довго спостерігав за кішками та писав ескізи, де зображав кожну тварину окремо в різних позах. Робота над основним полотном тривала майже два роки.
Цікава історія назви картини. Подейкують Роберт Джонсон, чоловік Кейт, ні в чому не міг їй відмовити. Коли його дружина буквально закохалася у ангорських кішок й почала купувати їх одну за одною, він жартома почав називати їх коханцями своєї дружини. Жарт з часом перетворився у стійкий фразеологізм у сім‘ї. Пан Джонсон помер у 1889 році, можливо Кейт дала назву картині як спогад про нього.У центрі картини знаходиться кіт на ім’я Султан.Біля Султана знаходиться кішка яку всі звали Її Високість. Її ж Калер намалював на окремій картині.
Завершена картина була на початку весни 1891 року. Калер зобразив усіх кішок у динамічних позах. У центрі картини художник помістив кота на прізвиська Султан, якого Кейт придбала у Парижі за 3000 доларів (за сьогодняшнім курсом приблизно становило б 78 000 доларів). Біля Султана лежить Її Високість — біла кішка з блакитними очима, доречі ця ж кішка була зображена художником на іншій картині.
У 1893 році пані Джонсон дозволила виставити картину на Всесвітній виставці, яка проходила у Чікаго. “Коханці” мали шалений успіх. Величезна кількість відвідувачів виставки спеціально приходила, щоб побачити картину. Про полотно із кішками публікували числені статті у газетах та журналах. Нажаль, довго тішитись успіхом твору мистецтва, який їй належав, Кейт не довелося. Вона захворіла на пневмонію від якої й померла 3 грудня 1893 року.
Після її смерті тривалий час ходило багато неймовірних чуток. Наприклад, що насправді кішок було 350 і що вона лишила своїм тваринам величезний спадок який нараховував кілька мільйонів доларів. Але достеменно відомо, що на 1 лютого 1894 року у котячому прайді було усього 32 тварини. Решта кішок або втікли, або знайшли прихисток у інших домах. Кейт нічого не залишила своїм вихованцям, основну частину майна успадкувала католицька церква для будівництва у Сан-Франциско лічниці “для усіх хворих жінок та дітей не залежно від віросповідання, національної приналежності та кольору шкіри”. Лікарня була збудована й досі працює. Серед спадкоємців у заповіті згадувалась Хелен Шеллард якій відійшло 20000 доларів (зараз ця сума складала би 525 тисяч доларів). Вона була далекою родичкою пані Бердсолл, і загодя пообіцяла потурбуватися про кішок після смерті Кейт. Свою обіцянку Шеллард сумлінно виконала, хоча для цього їй довелося відмовитись від здавання приміщень у своєму будинку і попросити мешканців звільнити їх. Кімнати, які звільнили стали новим помешканням для кішок. Для спостереження за станом здоров‘я та лікування тварин був найняти ветеринарний лікар. А одну з кімнат перетворили на ізолятор для хворих кішок.
Що потім сталось з кішками не відомо, але відомо, що картину у 1894 році придбав на розпродажу Ернст Акет, який займався торгівлею творами мистецтва. Невдовзі він відкрив у Сан-Франциско арт-кафе під назвою “Палац мистецтв”. Полотно з кішками стало частиною інтер‘єру закладу. Кафе швидко набуло популярності у вищому товаристві міста. Секрет успіху був досить простий – відвідувачі милувалися творами мистецтва та насолоджувались вишуканою кухнею.
У 1906 році у Сан-Франциско стався потужний землетрус. Через землетрус почались пожежі, які знищили більшу частину міста. “Палац мистецтв” землетрус не зруйнував, а от вогонь його не оминув. На щастя, картина Калера залишилась не ушкодженою. Через де-який час її було продано іншому власнику. Потім її ще кілька разів перепродували та виставляли у приватних галереях різних міст США. Зрештою у 1940 році картина опинилась у приватній колекції живопису подружжя Джуліан. Вони виставили картину на великій міжнародній виставці кішок. Відвідувачі виставки були в захопленні від картини. Про твір знову згадали, почали писати статті у журналах та газетах, натовпи бажаючих побачити картину прямували у галерею, де вона була виставлена, а кількість проданих репродукцій “Коханців” перевищила 9000.
Одну з репродукцій колись придбав для своєї матері теперішній власник картини. Подарунок так припав їй до душі, що вона повісила його на стіну у своїй кімнаті. Після смерті матері чоловік вирішив придбати оригінал її улюбленої картини. Саме він на аукціоні 3 листопада 2015 року заплптив за картину рекордні 826 тисяч доларів. Таким чином, передпродажна ціна була перевершена майже втрічи, а мистецкий твір отримав звання “найвеличніший холст на якому зображені кішки”, принаймні так вважає журнал Cat Magazine.
Наші партнери Елітстелі натяжні стелі в Киеві.
Сайт про собак Собакоманія